Zdrowy składnik: jagody acai

To nie tylko super food, ale też super fruit. Na świecie uwielbiają go zwolennicy zdrowej diety, ale też wielbiciele czekolady. Ciemnobordowa jagódka wielkości winogrona w smaku przypomina bowiem borówki wymieszane z kakao!

Ich nazwę – poprawnie po portugalsku zapisywaną „açai” – czyta się „asai”. Pochodzą one z tropikalnych lasów Amazonii – nadal nieskażonego środowiska. Miąższ açai jest tam wręcz podstawą diety  – jest wykorzystywany choćby w tradycyjnej kuchni brazylijskiej, stanowiąc wagowo do 42% pożywienia. Miąższ otacza dość dużą pestkę (7-10 mm) owocu wydawanego przez palmę açai, z której spływają w długich gronach, przypominających korale na sznurku.

Purpurowe jagody – zasilane z żyznej i czystej ziemi amazońskiej – są niesłychanie zdrowe i odżywcze, a tamtejszym mieszkaćom znane są od pokoleń. W ciężkich okresach jagody açai bywały dla nich jedynym źródłem pożywienia – dzięki wysokiej wartości odżywczej pozwalały im przetrwać i zachować energię oraz witalność.

maxresdefault

Dziś traktowane są jako super food i super fruit – jedne z najcenniejszych zdrowotnie składników diety na świecie. Naukowcy twierdzą, że proste kwasy tłuszczowe i antyoksydanty zawarte w jagodach wspomagają̨ organizm ludzki w walce z chorobami serca i układu krążenia. Te same kwasy tłuszczowe ułatwiają̨ przyswajanie podstawowych witamin, takich jak A,E,D i K. Naturalna kombinacja antyoksydantów, prostych kwasów tłuszczowych, aminokwasów oraz fitosteroli wspomaga system immunologiczny. Działa jako naturalna ochrona przed wieloma chorobami, pomaga w walce z infekcjami.

Dodatkowo rdzenni mieszkańcy Amazonii cenią̨ sobie te jagody za ich właściwości energetyczne i witalne. Mówi się̨, że koktajl z owoców zwiększa również energię seksualną. Są także dobre dla sportowców: połączenie aminokwasów i prostych kwasów tłuszczowych wspomaga spalanie tłuszczu i budowę̨ mięśni.

Euterpe_oleracea_(assai)_marjad_2

Açai i jego przetwory nie są tanie – a to dlatego, że po pierwsze trzeba owocową pulpę przetransportować z dalekiej Ameryki Południowej, po drugie utrzymanie plantacji ekologicznej jest droższe niż zwykłej, po trzecie sam zbiór jagód procesem dość skomplikowanym. Açai zbiera się̨ w tradycyjny sposób – tylko ręcznie. Aby nie utraciły swoich właściwości odżywczych, jagody muszą zostać przetworzone w ciągu 3-5 godzin od zerwania. Robi się z nich mrożone puree, suszy na proszek, lub sporządza liofilizat. Aby nie zachwiać ich właściwości, nie można dodać żadnych chemicznych dodatków, ale trzeba dodać naturalne, roślinne konserwanty, by pulpa przetrwała.

Do Polski trafiają już przetwory z açai – zamrożony mus (czasem wymieszany jeszcze z innymi owocami dla wzmocnienia smaku lub właściwości odżywczych – np. z pobudzającą guaraną). Miksuje się go bez niczego (jeśli zrobimy go, gdy jeszcze jest zmrożony, można go traktować jak super zdrowy sorbet) lub z bananem dla otrzymania wegańskiej wersji lodów lub „jogurtu” idealnego do wymieszania z granolą lub muesli czy herbatnikami (nazywa się to wtedy tradycyjnie açai na tigela).

Można też kupić wymieszane z jagodami przeciery, smoothies lub soki, ale najlepsze są açai – lody na patyku. Jeśli oblane są czekoladą, czekoladowy smak jagód jeszcze się wzmacnia!

— — —

Kochani, jesteśmy obecni również na Instagramie. Warto nas śledzić, aby nie przegapić żadnej nowości na naszej stronie czy informacji o organizowanych przez nas wydarzeniach. Na Facebooku niestety niekiedy wiele umyka, warto więc być z nami i tu:

https://instagram.com/perlage_water/