Zdrowy składnik: galangal

To jeden z podstawowych składników kuchni tajskiej, bardzo podobny do imbiru. Co ciekawe, to egzotyczne kłącze związane jest z naszą kuchnią od dawna. Jest więc szansa, że powróci na polskie stoły, choć nadal niełatwo kupić go w okolicznych sklepach.

Na razie galangal wykorzystywany jest jedynie w jednej z najpopularniejszych polskich wódek – tej, która jest gorzka, ale też korzenna. Jej aromat pochodzi – między innymi – właśnie z rosnącego pod ziemią, jadalnego kłącza wykorzystywanego w już średniowiecznej Polsce do sporządzania leczniczych nalewek. Pod nasze strzechy galangal trafił z Tatarami, którzy wieźli go ze sobą z dalekich krajów, by stanowił odświeżający dodatek do herbaty.

Thai-Ingwer

Ma bowiem  ostry, pobudzający smak – podobny trochę mocą do imbiru – wzbogacony o pieprzową i żywiczną nutę, którą można też wywąchać, stąd bywa również używany w przemyśle perfumiarskim. Bez galangalu nie byłoby przede wszystkim sztandarowych dla kuchni tajskiej zup: Tom Kha Gai na mleku kokosowym  i ostro-kwaśnej Tom Yung Kung.

Jak łatwo wyczuć – galangal idealnie uzupełnia się ze wspomnianym imbirem, chili, trawą cytrynową, liśćmi limonki kaffir, czosnkiem, natką i korzeniami kolendry, sosem rybnym i mlekiem kokosowym. Wymieszany w rozmaitych proporcjach z tymi i innymi przyprawami (jak choćby kurkumą czy kuminem), podprażony – stanowi podstawę do tajskich czy indonezyjskich curry.

tom-kha-gai-188081_640

Świetnie łączy się z rybami i owocami morza – jednym z najprostszych na nie sposobów jest podanie ich z galangalem, sokiem z limonki i trawą cytrynową. W Indonezji doprawia się nim zupę soto ayam (najbardziej powszechny rosół a la ramen z kurczakiem, kuminem, kolendrą, podawany np. w „streetfoodowej” wersji z jajkiem, chipsami krewetkowymi, ziemniakiem, makaronem i smażoną cebulką)  oraz przyrządza się z nim ziołowy napój – jama.

W Malezji znajdziemy go w super popularnym nasi ulam, czyli mieszance ryżu ze świeżymi ziołami i przyprawami, do której dorzuca się rozmaite dodatki jak tofu, warzywa, smażone ziemniaki, suszoną wołowinę, omlet, ryby, suszone krewetki – lub rozmaite kombinacje tych składników. Galangal odświeża te ciężkie połączenia i sprawia, że są bardziej aromatyczne.

— — —

Kochani, jesteśmy obecni również na Instagramie. Warto nas śledzić, aby nie przegapić żadnej nowości na naszej stronie czy informacji o organizowanych przez nas wydarzeniach. Na Facebooku niestety niekiedy wiele umyka, warto więc być z nami i tu:

https://instagram.com/perlage_water/