Pokaż mi swoją szafę, a powiem ci kim jesteś
Dlaczego politycy noszą ciemnoszare garnitury i dlaczego po rozstaniu kupujemy czerwoną bluzkę? Według psychologów kolory w naszej szafie to nie przypadek. Zajrzyjcie do swojej garderoby i sprawdźcie, co mówią o Was jej barwy!
Okazuje się, iż kolory naszych ubrań mogą być związane z naszym charakterem, nastrojem, samopoczuciem, czy nawet głęboko skrytymi problemami psychicznymi.
Czy zauważyliście, że wchodząc do sklepu zwykle odruchowo sięgacie po te same kolory, nawet gdy macie ochotę na odmianę? To dlatego, że podświadomość wygrywa nad świadomością i np. ze względu na nasz charakter, wiek, czy sytuację życiową „podoba” nam się jedynie wąsko określona gama kolorów. Tylko z pozoru mamy całkowitą wolność wyboru. A gdy w końcu udaje nam się przełamać schemat i sięgamy po barwę zupełnie dla nas obcą – zwykle dzieje się to w sytuacjach wielkich zmian w życiu. Np. kobiety po stracie pracy czy rozpadzie związku chętnie sięgają po kolor czerwony, aby udowodnić sobie, że są silne i niezależne. Ma to też wymiar symboliczny – chodzi o odcięcie się od przeszłości, przyznanie się do gotowości na zmiany (dlatego wtedy też łatwiej decydujemy się na zmiany wyglądu, choćby obcięcie włosów).
Znaczenie ma również część garderoby, którą kupujemy w danym kolorze. Dodatek w postaci chustki czy ozdoby na głowę w wyraźnym, przykuwającym wzrok kolorze może oznaczać chęć zwrócenia uwagi na zdolności intelektualne. Taki sam kolor w obrębie tułowia to oznaka energii i dynamiki, z kolei na poziomie nóg – może oznaczać wspomniane cierpienie miłosne.
Barwy maja też wpływ na reakcję innych osób – np. ciemnoszary kolor chętnie wybierany jest przez polityków, ponieważ ma wpływ na poprawienie komunikacji oraz oznacza otwarcie na merytoryczną dyskusję.
Sprawdźcie w naszym krótkim przewodniku co symbolizuje dany kolor – czy to chwilowy nastrój, czy głębsze nastroje psychiczne:
- Czerwony – mówi o potrzebie uczuć, miłości i przywiązania emocjonalnego. Może też być oznaką słabego krążenia krwi – podświadomie próbujemy je poprawić czerwienią na ciele.
- Biały – kojarzony z czystością i niewinności, w ubiorze oznacza jednak coś innego: potrzebę docenienia przez innych i zachłanność.
- Zielony – kolor nadziei, w modzie symbolizuje kłopoty emocjonalne i tęsknotę za równowagą wewnętrzną.
- Niebieski – mówi, że pragniemy czegoś dokonać, dążymy do sukcesu i chcemy, by inni dostrzegli naszą kreatywność.
- Czarny – nie tylko smutny czy elegancki – oznacza również koncentrację na sobie i poszukiwanie energii do działania.
- Brązowy – jest symbolem zagrożonego poczucia bezpieczeństwa, a także brak wiary w siebie.
- Żółty – symbolizuje lęk przed samotnością, a tym samym pragnienie kontaktu z ludźmi i rozładowania problemów wewnętrznych.
- Pomarańczowy – oznacza, że dążymy do celu, który będzie stanowił dla nas szczęście.
- Fioletowy – jest symbolem zainteresowania sferą duchową i religią oraz tego, że szukamy odpowiedzi na pytania egzystencjalne.