Favela Painting – kolory Rio de Janeiro
Mieszkańcy jeszcze do niedawna zwykłych i szarych blokowisk z przedmieść Rio de Janeiro skorzystali z pomocy duńskich artystów i wspólnymi siłami zamienili swoje osiedla w pełne żywych kolorów dzieła sztuki.
Szare bloki ożywione przez ciekawe obrazy, wzory i kolory to moda, która opanowuje coraz więcej miast. Przedstawiamy Wam projekt, który jawi się na tym tle wyjątkowo i oryginalnie – duńscy artyści Jeroen Koolhaas i Dre Urhahn postanowili odmienić w ten sposób brazylijskie slumsy w Santa Marta w Rio de Janeiro znane z biedy, przestępstw i zrujnowanego, smutnego wyglądu.
Spędzili oni 18 miesięcy w wyjątkowo niebezpiecznych favelas, czyli slumsach, nadając im całkiem nowe oblicze – malowali na budynkach kolorowe wzory i obrazy. Wierzyli, że taka odmiana może być impulsem do zmian również w świadomości tamtejszych mieszkańców. Przecież zupełnie inaczej odbieramy rzeczywistość, kiedy wokół jest szaro i smutno – żywe kolory nadają życia wszystkiemu dookoła.
Artyści stwierdzili, że ich projekt przynosi szczęście, piękno, stabilność. A także – możliwość pracy dla najbiedniejszych, nie malowali bowiem wszystkiego sami. W fundowaniu projektu pomagał duński Minister Kultury. Projekt został doceniony tak bardzo, że brazylijski Vogue umieścił Santa Marta na liście 10 najbardziej kolorowych miejsc na świecie!
Jeroen i Dre przyznają, że ciągle kontaktują się z nimi ludzie, którzy również pragną takiej odmiany – dostają maile z Nigerii, Haiti i innych dotkniętych biedą miejsc.
Czy naprawdę kolory wokół nas potrafią zdziałać tak wiele, czy jest to jedynie naiwne maskowanie rzeczywistości? Jak widać po reakcjach ludzi na całym świecie, jest to krok ku zmianom, impuls do działania. Lubimy takie pozytywne inicjatywy!
Zdjęcia z: www.rio.com, www.citylab.com
— — —
Kochani, jesteśmy obecni również na Instagramie. Warto nas śledzić, aby nie przegapić żadnej nowości na naszej stronie czy informacji o organizowanych przez nas wydarzeniach. Na Facebooku niestety niekiedy wiele umyka, warto więc być z nami i tu: