Prestiż i elegancja – czym pasjonaci mierzą czas?

Przed Wami nietuzinkowe zestawienie – przedstawiamy marki zegarków, którymi pasjonują się najwięksi kolekcjonerzy. Nie chodzi tylko o te najbardziej znane czy najdroższe – chodzi o ich wyjątkowość. 

Nie można nie zacząć od zegarka będącego niemalże legendą. Wynika to nie tylko z ceny, ale przede wszystkim historii z nim związanej. Jest to The Brequet No. 160. Słynny zegarmistrz Abraham-Louis Breguet konstruował go dla Marii Antoniny. Prace zaczął w 1782 roku i nie ukończył ich nie tylko przed śmiercią królowej, ale i…własną. Ostatecznie zegarek po 45 latach dokończył syn konstruktora – Antoine-Louis – w 1827 roku. Dla porównania produkcja kultowego modelu Rolex Daytona trwa rok, co uznaje się dziś za szczyt pietyzmu. Zegarek ostatecznie trafił do muzeum w Jerozolimie. Właściciele dostawali za niego oferty opiewające na bajońskie sumy (sięgające dziesiątek milionów dolarów), jednak nigdy nie był on na sprzedaż. Niestety, zegarek padł łupem jednego z największych złodziei w historii Izraela, co okazało się dopiero po ponad 20 latach od kradzieży. I tylko dlatego, że rabuś już na łożu śmierci wyjawił swojej żonie, jakie skarby ukrywa w sekretnych szkatułkach. Ta z kolei – nadal nieświadoma skali tych znalezisk – odsprzedała je (ten i około 40 innych zegarków) muzeum w Jerozolimie za… jedyne 30 tysięcy dolarów!

Breguet-Exhibit-Opens-in-San-Francisco

The Brequet No. 160

Drugim na naszej liście jest Patek Caliber – zegarek wyprodukowany przez Patek Philippe. Kosztuje 5,2 miliona dolarów i waży ponad 1 kilogram! Zawiera 1800 elementów, odmierza nie tylko czas, ale też m.in. wschody i zachody słońca, fazy księżyca, temperaturę. Został wyprodukowany w 1989 roku dla uczczenia 150 lat istnienia firmy. 

Ciekawe są początki tej firmy – została ona założona przez dwóch Polaków – imigrantów w 1839 roku w Genewie: Antoniego Patka i Franciszka Czapka. Gdy po paru latach Czapek odszedł z firmy, by kontynuować działalność samemu, Patek zaczął współpracę z Adrienem Philippem – ich nazwiska stały się jednymi z najbardziej rozpoznawalnych w świecie zegarków. 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Patek Caliber 89

Mówiąc o prestiżowych zegarkach trzeba wspomnieć także o Vacheron Constantin – najstarszej na świecie działającej nieprzerwanie manufakturze ekskluzywnych zegarków, założonej w Genewie przez Jeana-Marca Vacherona w 1755 roku. Wśród znanych posiadaczy zegarków tej marki są: Napoleon Bonaparte, księżna Diana, papież Pius XI, królowa Wiktoria praz car Mikołaj II Romanow. Najdroższy model, wyceniany dziś na 11 milionów dolarów, zawiera w masie swych diamentów aż 130 karatów. 

Na uwagę zasługuje również Audemars Piguet – firma, która produkuje zegarki tylko i wyłącznie… ręcznie! Wydłuża to czas produkcji, jednak bez wątpienia zyskują one na jakości (firma produkuje tylko 16 tysięcy zegarków rocznie mimo całego postępu technologicznego). Została założona w 1875 roku w Szwajcarii przez Julesa Audemarsa i Edwarda-Augusta Pigueta

display

Audemars Piguet

Wybór jest trudny, chcielibyśmy napisać o wszystkim, ale do naszej listy dołączamy jeszcze markę MB&F – jest niezwykle interesująca ze względu na jej filozofię: właściciele nie nazywają swych dzieł zegarkami, tylko kinetycznymi maszynami wskazującymi czas. Mierzenie czasu jest tu na drugim miejscu – na pierwszym planie jest mikro-mechaniczna rzeźba. Jest to młoda firma, która bardzo szybka zdobyła prestiż – założona w 2006 roku w Genewie przez Maximiliana Büssera.

MBF-HM6-watch-designboom01

MB&F

Na koniec gratka dla pasjonatów – jeśli chcecie poznać innych pasjonatów i kolekcjonerów, zajrzyjcie do kanału Talking Watches, aby obejrzeć wywiady, zapowiedzi, nowinki – jeden z filmów proponujemy poniżej. Nawet gdy zegarki nie są Waszym największym hobby, warto spojrzeć na tych, którzy potrafią czerpać z tego tak wielką radość i tej pasji niemal poświęcać życie.

Zdjęcia z: www.iwmagazine.com, www.designboom.com

— — —

Kochani, jesteśmy obecni również na Instagramie. Warto nas śledzić, aby nie przegapić żadnej nowości na naszej stronie czy informacji o organizowanych przez nas wydarzeniach. Na Facebooku niestety niekiedy wiele umyka, warto więc być z nami i tu:

https://instagram.com/perlage_water/