Pokaż mi swoją szafę, a powiem ci kim jesteś

Dlaczego politycy noszą ciemnoszare garnitury i dlaczego po rozstaniu kupujemy czerwoną bluzkę? Według psychologów kolory w naszej szafie to nie przypadek. Zajrzyjcie do swojej garderoby  i sprawdźcie, co mówią o Was jej barwy!

Okazuje się, iż kolory naszych ubrań mogą być związane z naszym charakterem, nastrojem, samopoczuciem, czy nawet głęboko skrytymi problemami psychicznymi.

hangers-569364_640Czy zauważyliście, że wchodząc do sklepu zwykle odruchowo sięgacie po te same kolory, nawet gdy macie ochotę na odmianę? To dlatego, że podświadomość wygrywa nad świadomością i np. ze względu na nasz charakter, wiek, czy sytuację życiową „podoba” nam się jedynie wąsko określona gama kolorów. Tylko z pozoru mamy całkowitą wolność wyboru. A gdy w końcu udaje nam się przełamać schemat i sięgamy po barwę zupełnie dla nas obcą – zwykle dzieje się to w sytuacjach wielkich zmian w życiu. Np. kobiety po stracie pracy czy rozpadzie związku chętnie sięgają po kolor czerwony, aby udowodnić sobie, że są silne i niezależne. Ma to też wymiar symboliczny – chodzi o odcięcie się od przeszłości, przyznanie się do gotowości na zmiany (dlatego wtedy też łatwiej decydujemy się na zmiany wyglądu, choćby obcięcie włosów).

Znaczenie ma również część garderoby, którą kupujemy w danym kolorze. Dodatek w postaci chustki czy ozdoby na głowę w wyraźnym, przykuwającym wzrok kolorze może oznaczać chęć zwrócenia uwagi na zdolności intelektualne. Taki sam kolor w obrębie tułowia to oznaka energii i dynamiki, z kolei na poziomie nóg – może oznaczać wspomniane cierpienie miłosne.

Barwy maja też wpływ na reakcję innych osób – np. ciemnoszary kolor chętnie wybierany jest przez polityków, ponieważ ma wpływ na poprawienie komunikacji oraz oznacza otwarcie na merytoryczną dyskusję.

Sprawdźcie w naszym krótkim przewodniku co symbolizuje dany kolor – czy to chwilowy nastrój, czy głębsze nastroje psychiczne:

  • Czerwony – mówi o potrzebie uczuć, miłości i przywiązania emocjonalnego. Może też być oznaką słabego krążenia krwi – podświadomie próbujemy je poprawić czerwienią na ciele.
  • Biały – kojarzony z czystością i niewinności, w ubiorze oznacza jednak coś innego: potrzebę docenienia przez innych i zachłanność.
  • Zielony – kolor nadziei, w modzie symbolizuje kłopoty emocjonalne i tęsknotę za równowagą wewnętrzną.
  • Niebieski – mówi, że pragniemy czegoś dokonać, dążymy do sukcesu i chcemy, by inni dostrzegli naszą kreatywność.
  • Czarny – nie tylko smutny czy elegancki – oznacza również koncentrację na sobie i poszukiwanie energii do działania.
  • Brązowy – jest symbolem zagrożonego poczucia bezpieczeństwa, a także brak wiary w siebie.
  • Żółty – symbolizuje lęk przed samotnością, a tym samym pragnienie kontaktu z ludźmi i rozładowania problemów wewnętrznych.
  • Pomarańczowy – oznacza, że dążymy do celu, który będzie stanowił dla nas szczęście.
  • Fioletowy – jest symbolem zainteresowania sferą duchową i religią oraz tego, że szukamy odpowiedzi na pytania egzystencjalne.