Mechaniczne zwierzęta Theo Jansena

Holenderski fizyk Theo Jansen w niezwykły sposób łączy naukę i sztukę, tworząc skomplikowane mechanizmy poruszane za pomocą wiatru. Wyglądają tak zjawiskowo, że powinny być obowiązkowym punktem na liście rzeczy do zobaczenia podczas zwiedzania Holandii!

Na pierwszy rzut oka te kinetyczne rzeźby przypominają ogromne, majestatyczne zwierzęta, a z daleka wyglądają całkiem jak żywe. Konstrukcje Theo Jansena składają się z cienkich, plastikowych rurek oraz butelek po lemoniadzie, połączonych w taki sposób, że do ich poruszania wystarczy siła wiatru. Stworzenia powstają już od… dwudziestu sześciu lat! Można je zobaczyć na holenderskich plażach – najlepsze do ich testowania się duże, płaskie powierzchnie. 

Spacer po takiej plaży jest niczym podróż na inną planetę! Zaprojektowane są nie tylko po to, aby samodzielnie się poruszać, ale też przetrwać niezależnie od człowieka i – jak pragnie sam artysta – w przyszłości po prostu zamieszkiwać plaże.

Theo nazywa je „new form of life”, czyli nowymi formami życia. Wszystkie poruszają się bokiem, niczym kraby, a „nosem” skierowane są zawsze w stronę wiatru. Jak tłumaczy Theo, nie potrzebują pokarmu – energię czerpią z wiatru, są więc całkowicie samowystarczalne, jednocześnie do złudzenia przypominając prawdziwe, żywe organizmy.

10743121683_ae4efb6d08_z

10594955915_eede2704fd_z

10594164005_779ea3ae87_z

Jeśli chcecie sami posłuchać, jak artysta opowiada o swoich magicznych stworzeniach, zobaczcie jego wykład. Co o nich myślicie? Podzielcie się swoimi opiniami na naszym Fanpage’u!

Zdjęcia z: www.strandbeest.com

— — —

Kochani, jesteśmy obecni również na Instagramie. Warto nas śledzić, aby nie przegapić żadnej nowości na naszej stronie czy informacji o organizowanych przez nas wydarzeniach. Na Facebooku niestety niekiedy wiele umyka, warto więc być z nami i tu:

https://instagram.com/perlage_water/