Jak człowiek rozmawia z samochodem…

…czyli kilka słów o tym, w jaki sposób działa sterowanie auta głosem. Jeszcze do niedawna uważaliśmy to za daleką przyszłość, dziś staje się to coraz bardziej powszechne. Sprawdźcie, co warto na ten temat wiedzieć.

Sterowanie głosem według jednych zabiera mniej uwagi kierowcy niż tradycyjne sterowanie manualne,  według innych rozprasza bardziej niż telefon… Mimo tych rozbieżności w opiniach na to rozwiązanie decyduje się coraz więcej marek samochodowych. Bywa ono mniej lub bardziej zaawansowane, niektórym wydaje się uciążliwe, zbyt nowoczesne, nie wszyscy potrafią zaufać tak odważnym wynalazkom. Dlatego postanowiliśmy Wam przybliżyć, na czym ta inwencja polega oraz proponujemy kilka marek, które z powodzeniem ten pomysł rozwijają. 

Przede wszystkim należy pamiętać, że system rozpoznawania mowy przez samochód oraz system wydawania poleceń głosowych różnią się zasadniczo. Samochody wyposażone w tę pierwszą funkcję będą rozpoznawać treść poleceń bez znaczenia kto te polecenia wydaje – po prostu zareagują na głos. Druga funkcja natomiast sprawia, że auto nie tylko rozpozna treść, ale i konkretny głos – zareaguje bowiem wyłącznie na polecenia kierowcy.

maxresdefault (1)

Obsługiwać głosem można oczywiście nawigację – co oszczędza dużo czasu i nerwów, kiedy tuż przed wyruszeniem (lub podczas jazdy!) próbujemy wpisać na malutkim dotykowym ekranie właściwy adres… Poprzez wygodną nawigację głosową ułatwiają nam życie m.in. Ford, BMW, Toyota, Audi i Volvo. Ta opcja staje się coraz bardziej powszechna i – choć zdarzają się w niej błędy – ma coraz więcej miłośników. 

Jednak nawigacja to nie jedyny plus możliwości sterowania głosem – Ford oferuje sterowanie w ten sposób także klimatyzacji czy radia, co jest sporym ułatwieniem, nie wymaga bowiem czekania na czerwone światło, by spokojnie i bezpiecznie wybrać inną stację radiową lub odpowiednio zmniejszyć temperaturę. W MBW głosowo możemy też wybrać kolejne utwory z płyty CD lub na podłączonym iPodzie.

Dzięki Toyocie z kolei możemy np. znaleźć restauracje znajdujące się w pobliżu – wystarczy podać obszar (oczywiście głosowo), w jakim chcielibyśmy udać się na kolację, a nawigacja wskaże nam kilka miejsc do wyboru.

maxresdefault

Audi z kolei oferuje phone box, który zapewnia nowy komfort prowadzenia rozmów telefonicznych. Coraz więcej telefonów ma funkcję wybierania głosowego numerów czy wydawania jakichkolwiek innych poleceń, jednak wcześniej musimy wziąć telefon do ręki i tę opcję uruchomić… co nie jest możliwe podczas jazdy. W Audi wystarczy umieścić telefon w specjalnym schowku, a połączy się on z zewnętrzną anteną, poprawiając tym samym jakość odbioru i zmniejszając emisję promieniowania przez antenę telefonu wewnątrz samochodu! Można takim telefonem sterować również z kierownicy i poprzez system radia/nawigacji.

Na koniec kilka słów o Volvo, które we współpracy z Microsoft opracowało super-nowoczesny system mówienia do samochodu poprzez… opaskę na ręce! Jest to opaska w rodzaju smartband, do której właściciel mówi, a auto wykonuje polecenia. Np. siedząc w kawiarni zauważamy przez okno, że zapomnieliśmy wyłączyć światła… Wystarczy wydać odpowiednie polecenie opasce, a samochód je wykona. W ten sposób możemy także włączyć ogrzewanie kilka minut przed wejściem do samochodu lub zablokować drzwi. To całkiem nowy etap w rozwoju motoryzacji!

volvo-voice-control-microsoft-1

Zdjęcie z: www.gizmag.com

A Wy, korzystacie ze sterowania głosowego? Podzielcie się swoimi opiniami na naszym Fanpage’u!

— — —

Kochani, jesteśmy obecni również na Instagramie. Warto nas śledzić, aby nie przegapić żadnej nowości na naszej stronie czy informacji o organizowanych przez nas wydarzeniach. Na Facebooku niestety niekiedy wiele umyka, warto więc być z nami i tu:

https://instagram.com/perlage_water/